
“Jesti zdravo sada je još važnije. Pravo je vrijeme da se proizvodi poput graha, slanutka, leće, ječma, riže i palente s raznim dostupnim povrćem nađu na našim tanjurima. Radi očuvanja dugoročnog zdravlja, ali i za trenutno stanje imuniteta treba smanjiti ukupnu količinu namirnica bogatihih zasićenim masnoćama – konzumiranog mesa, prženih namirnica, slatkiša i slično. U ovim trenucim smanjenog kretanja, tijelu ćemo najviše pomoći ako jedemo nešto lakšu hranu, nutritivno bogatu, a kalorijski siromašnu.” – rekla je mr.sc. Irena Švenda.Evo nekoliko savjeta koji će pomoći vama i vašoj obitelji da usvoje zdraviji način prehrane:
UKLJUČITE:
- Voće i povrće
- Cjelovite žitarice
- Mahunarke
- Orašaste plodove i sjemenke
- Biljne proteine
“Svakako pazite na količinu unesenih namirnica. Iako su bogate nutritijentima, sadrže i značajnu količinu kalorija. Svaka protenska namirnica uz proteine sadrži i još nešto. Meso, jaja, sirevi, primjerice, sadrže zasićene masnoće. Mahunarke umjesto zasićenih masnoća sadrže vlakna i škrob, složeni ugljikohidrat, pa time značajno utječu na zdravlje srca i krvnih žila. Mahunarke su također jeftiniji izvor proteina, te su izvrsne za dugotrajno pohranjivanje.” – preporučuje Irena.
OGRANIČITE:
- Zaslađena pića
- Natrij i slanu hranu
- Zasićene masti
- Masno ili prerađeno crveno meso
- Rafinirane ugljikohidrate poput dodanih šećera i prerađene žitarice
- Mliječne proizvode s punom masnoćom
- Tropska ulja poput palminog ulja
- Grickalice
- Pržene namirnice
Pročitajte etikete
Usporedite podatke o prehrani na etiketama pakiranja i odaberite proizvode s najmanjim količinama natrija, dodanih šećera, zasićenih masti i djelomično hidrogeniziranih ulja.Pazite na svoje kalorije
Da biste održali zdravu težinu, jedite samo onoliko kalorija koliko sagorijevate fizičkom aktivnošću. Ako želite smršaviti, unesite manje kalorija ili sagorite više kalorija. Jedite razumne porcije. Često je to manje nego kada se servira.
Jesu li tri obroka dnevno zaista potrebna?
Onako kako jedete obroke je važnije nego koliko puta ih u danu jedete, pogotovo kako biste smanjili rizik od srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema koji nastaju uz prekomjernu težinu. Stoga se savjetuje da oni koji jedu češće, neka smanje količinu hrane pri svakom obroku.Nutricionistica Irena preporučuje – “Kada smo kod kuće i manje se krećemo tada i naš metabolizam troši manje kalorija. Tada je dobro razmišljati o tome da preveniramo dodatno debljanje zbog sjedilačkog načina života. U tome nam mogu pomoći mali obroci (npr. oduzmemo ⅓ od večere i ⅓ od ručka), no, pritom je redovitost ključna za bolje sagorijevanje hrane. Primjerice, ako istu kalorijsku vrijednost pojedemo u samo jednom obroku, recimo ručku, ili ako raspodijelimo na tri obroka, to će za naš organizam biti bitno drugačije. Pojedeno sve u jednom obroku naš organizam ne može probaviti, te višak pohranjuje u zalihe – masno tkivo. Ako raspodijelimo u tri obroka, tada oživljavamo organizam i bolje sagorijevamo kalorije.”Ako nemate vremena sami pripremati zdravu, ukusnu i sigurnu hranu kod kuće, tada naručite hranu iz ukusne i zdrave kuhinje – OAZA Joyful Kitchen (Radićeva 9, Zagreb). U ponudi su raznovrsna i nutritivna veganska jela: wok, burgeri, wrapovi, dnevne meni, variva, te razne zdrave i ukusne slastice. Više o ponudi hrane i cijenama saznajte više na internetskoj stranici Joyful Kitchen
Trenutno se čita:
Joyful Kitchen interesting facts
Naručite zdravu, ukusnu i sigurnu hranu iz vesele kuhinje
Zdrava prehrana
Zdravi recepti: praline s rogačem i konopljom
Zdrava prehrana
Forest detox smoothie
Zdrava prehrana
Za savršeno ljeto – Sunny love burger u wrapu
Zdrava prehrana
Kako jesti zdravo, ukusno i sigurno tijekom pandemije koronavirusa – preporuka nutricionista
Zdrava prehrana
Kako napraviti sočan mramorni kolač od rogača
Savjeti i vodiči Vodiči Zdrava prehrana
TEMPEH – Hrana koja liječi
Zdrava prehrana
Kako napraviti zdrave zobene kekse